Вправи

Завдання на розвиток  кмітливості.

• Два хлопчики зустрілися біля дверей і
ніяк не можуть розминутися. Хто з них
повинен дати дорогу, якщо відомо, що
одному з них 5 років, а другому – 7?
• Якою рукою зручніше розмішувати
цукор у склянці?
• Горобчик прокинувся о 9 годині ранку. Коли він ліг спати, якщо проспав усього 4 години?
• Яку пташку нагадує поганий співак?
• Якщо з-під тину видно 6 пар кінських
ніг, то скільки цих тварин на подвір'ї?
• Дід, баба, онучка, Жучка, кішка та мишка тягнули – тягнули і нарешті витягли ріпку. Скільки очей дивилося на ріпку

Не менш  важливими для розвитку творчих здібностей молодших школярів є уроки образотворчого мистецтва та трудового навчання. Програмовий матеріал цих дисциплін побудований так, що майже на кожному уроці, перед учнями ставлю завдання на розвиток фантазії, уяви, асоціативного мислення, розширення кругозору дітей та не пасування перед труднощами, а саме:

* виготуй ляльку – закладку за  власним   задумом ;
• прояви фантазію і перетвори коробку на якийсь предмет чи істоту: казково-го героя, житловий будинок, вітряк, меблі, шкатулки тощо.
* придумай самостійно і виготуй композицію з кількох сухих гілочок трави, листя.
Дай композиції назву, яка відповідати-
тиме її особливостям;
• придумай і намалюй: вітальну листів-ку з Новим роком, з днем 8 Березня та склади текст привітання; узор для оздоблення рушничка, килимка, за-кладки тощо;
• створи декоративний образ на площині ,,Панно з квітами".

На уроках математики.

-  Пошук нових способів розв'язування задач. Складання своїх задач, їх розв'язування. Доцільно пропонувати учням розв'язувати задачі не по діях, а за допомогою виразів, користуватися властивостями додавання під час розв'язування рівнянь, складати й розв'язувати свої задачі. Адже загальновідомо, що самостійно придумана і розв'язана задача запам'ятовується краще і надовго.

Написання «математичних» творів. Пропонувати учням написати казку, вірш, байку, сценку на математичну тему. Написані твори діти із задоволенням читають один одному. Такі завдання виховують навички дослідницької діяльності, ефективні щодо висвітлення практичної спрямованості матеріалу, що, зрештою, приводить до глибокого розуміння предмета, зацікавленості ним.

-  Гра «Знайди загублене». Під час такої гри учням пропонують розв'язати задачі, де відсутні деякі числа або символи. Дітям цікаво знаходити «загублене» і відновлювати записи. Без сумніву, у такій діяльності також проявляється творчість.

- Допоможи кенгурятку

Природознавство

“Морфологічний аналіз”

- Придумати фантастичну тварину.

По вертикалі позначені різні тварини,по горизонталі-частини їх тіла та місце де вони живуть. Необхідно заповнити клітинки перетину та указати всі ознаки.

Після того,як таблиця заповнена,взяти вибірково деякі ознаки і придумати фантастичну тварину. Поясніть умови життя такої тварини.

Тварина

Частини тіла

Місце проживання

Тулуб

Хвіст

Лапи

Заєць

Жираф

Лисиця

Крокодил

Завдання  “Лист зеленому другу”

Пропоную  наступну ситуацію “Уяви, що десь в глибині лісу росте невелике деревце. Іноді його поливає дощик, іноді похитує вітер. Буває, що на деревце прилітає зграйка птахів - співають, метушаться, б'ються ... і відлітають. Це деревце сказало по секрету, що йому дуже хочеться мати друга - людини, краще школяра, ніж дорослого. І що спочатку йому хочеться отримати від нього листа ... ”   Пропоную дітям: “Напишіть деревцю. Може бути, хтось із вас виявиться саме тим другом, якого воно чекає. Подумайте, про що йому хотілося б прочитати у вашому листі, на які питання відповісти, що ви могли б запропонувати деревця, щоб воно з радістю погодився дружити з вами?”Робота може бути проведена як невеликий твір, краще   з ігровими елементами: лист вкладається в конверт, супроводжується малюнками, заповнюється адресу.

На уроках читання

У процесі навчання, зокрема на уроках читання при роботі з художнім текстом   використовую ряд творчих завдань.

· Поставити запитання до прочитаного тексту.

· Підібрати власні заголовки до твору.

· Скласти власну кінцівку твору.

· Висловитися, як поступили би учні на місці дійової особи.

· «Передбачити» зміст твору за заголовком та ілюстрацією.

· Скласти розповідь за аналогією.

· Доповнити (поширити) текст новими епізодами.

· Скласти анотацію до твору.

· Уявити себе режисером. Поставити сценку для діафільму за змістом прочитаного.

· Творчий переказ прочитаного (зі зміною дійової особи, місця подій).

· Самостійно скласти загадки про предмети, явища, описані в тексті.

· Міркування на основі прочитаного.

· Скласти опис на основі власних спостережень із використанням слів тексту.

· Прорекламувати твір, що сподобався (на підсумкових уроках).

· Скласти лист героєві твору.

· Уявити, що хочеш порекомендувати товаришеві прочитану казку (оповідання). Передати зміст так, щоб зацікавити товариша.

· Інсценувати уривок твору.

· Скласти план прочитаного.

· Скласти тлумачний словничок до тексту.

· Скласти вірш із запропонованими римами