Маслівська ЗОШ І-ІІІ ст. Новокаховської міськради


запам'ятати

 



Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія
Besucherzahler
счетчик посещений

Навчальний проект "Водойми рідного краю"

Природознавство           4 клас

Тема: НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЕКТ «ВОДОЙМИ РІДНОГО КРАЮ, ЇХНІЙ СТАН ТА ОХОРОНА» 

Мета: уточнити і доповнити уявлення учнів про водойми рідного краю; розглянути причини забруднення водойм; ознайомитися із заходами охорони водойм від забруднення; розвивати мислення, увагу, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до води. 

Обладнання: презентація, схеми – опору, картки, стаканчики з водою, фарба, пензлик, малюнок Водяника

Тип уроку: засвоєння нових знань

                                                  Хід уроку 

I.                   ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

1. Вправа «Долоньки»

Витягніть перед собою руки долоньками вгору. Уявіть як сонячний  промінчик зігріває вашу долоньку, вашу руку та розтікається по всьому вашому тілу. Своє тепло і доброзичливість пошліть усім присутнім в нашому класі.

Я візьму твої долоньки,

 Подивлюсь тобі у вічі.

 І від цього нам з тобою

 Стане вдвічі веселіше.

2.     Налаштування на урок

-         Подивіться на хмарки.

-         - Що ви бачите?

-         Я хочу, щоб у вас теж був чудовий настрій, на уроці і ви будете добре працювати та неодмінно отримаєте якомога кращий результат.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

1. Бліц - опитування

1. Штучні моря, створені на річках. (Водосховища) 

2. Озера, що заростають рослинами, які, відмираючи, падають на дно й замулюють його. Озера поступово міліють і перетворюються на... (болота). 

3. Місце, де на поверхню землі виходить підземна вода. (Джерело) 

4. Водойма, яка виникла в природних западинах на поверхні землі. (Озеро) 

5. Частини океанів, які заходять у сушу. (Моря) 

6. Озера, створені руками людей. (Ставки) 

2. Загадки від  діда - Водяника

·        Не кінь, а біжить

         Не ліс, а стоїть  (річка)

·        Стоїть корито

Повне водою налито  (озеро)

·        До річки - сестрички

Біжить  - шумить  водичка  (струмок)

·        З – під землі біжить водичка

Але це не озерце

Не струмочок і не річка

А звичайне   (джерельце)

-         Що об’єднує ці відгадки? Як їх можна назвати одним словом? ( Водойми)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про водойми рідного краю та їх охорону. 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1.     Розповідь учителя 

-         Діти, а ви любите казки? Ось і я хочу вам розказати казку. Той вмощуйтесь зручненько та слухайте уважно.

Казка « Золота рибка» на новий лад . Презентація «Тече річка невеличка»

-         Чому рибка не захотіла жити в річці?

2.     Лист - скарга. Робота з текстом

Читання уривка з повісті Юрія Томиліна «Каруселі над містом» 

На вигляд це була цілком безневинна річка. Ще не так давно в ній водилися окуні і навіть раки, які, як відомо, люблять чисту воду. Але кілька років тому фабрика іграшок начисто перевела в ній усяку живність. Довше за всіх, говорять, протрималася стара щука. Але і вона пішла, не витримавши, вниз за течією в іншу річку, де загинула від туги і самотності: у цієї щуки була червона голова, зелене черево, синій хвіст, й інші щуки не хотіли з нею розмовляти.

— Про що ви дізналися з цього уривка?

— Чому в річці перевелася всяка живність?

— Як описана щука? Чому вона мала такий вигляд?

— Чому щука загинула? Хто в цьому винен?

3.     Виступ Хіміка

Дослід з водою.

 В стаканчик з чистою  водою додати фарби. Вода стала  різнобарвною.

 Учитель ставить головне запитання: 

— Що робити? Як повинна діяти людина, яка розуміє, наскільки вода потрібна їй і природі та свою відповідальність за стан водойм? 

4.     Гра «Судова зала». Робота в групах

Сьогодні нам допоможе  об’єднуються в групи наш друг Світлофорчик. Як ви думаєте чому? 

І група - зелений  ( адвокати)  

Адвокати стають на захист людини  

ІІ група - жовтий  (прокурори)

Прокурори доводять провину людини

ІІІ група - червоний  (судді)

Судді – скласти пам’ятку «Правила поведінки біля водойми»

3. Фізкультхвилинка 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 

1. Робота за ілюстраціями водойм

— Вам подобаються такі картини? Хотіли б ви тут відпочити?

— Щоб зберегти таку красу, слід дотримувати низку правил. Не забруднюйте береги водойм (банками, пляшками, упаковками). Консервні банки можуть лежати в землі 90 років, поліетилен розкладається приблизно через 80–90 років, а скло — практично вічно. Не мийте машини на березі і на мілководді (забрудники потраплять у воду і спричинять порушення багатьох процесів у водоймі). Не споліскуйте каністри з-під бензину у водоймі. Не рвіть біле латаття, жовті кубушки та інші рослини, що ростуть у водоймі,— вони є прикрасою водойми і потрібні іншим водним мешканцям. Не ловіть раків і двостулкових молюсків! Бережіть жаб і пуголовків! Не ловіть бабок! Не руйнуйте житла ондатр і бобрів! Не виловлюйте рибу більше, ніж 5 кг за добу. Ця норма встановлена для збереження чисельності риб у водоймах. Не використовуйте варварські знаряддя для лову: остроги, сітки — вони не гідні Людини розумної, доброї, екологічно грамотної.

2. Вода у народній творчості

— Наші предки ставилися до води як до дива природи — дуже трепетно. У народних казках герої відроджувалися за допомогою «живої» води. Про воду складені прислів’я і приказки. Легенди і міфи розповідають про стихійну силу і потужність води, про її животворящу силу. Пісні оспівують її красу.

Учні читають загадки, прислів’я, приказки, міфи і легенди про воду.

3. Робота в парах

Гра « Склади прислів’я»

ДА  ВО  ПО   ВСІМ   ТРІБ   НА

4. Виступ екологів

ЗНАЧЕННЯ ВОДИ В ЖИТТІ ПЛАНЕТИ

З космосу космонавти бачать, що вода займає 3/4 поверхні нашої планети,— це річки, моря, океани. Вода всюди: в повітрі — у вигляді пари, хмар; під землею — це джерела, підземні озера; на Північному і Південному полюсах — величезні скупчення льоду і снігу.

Вода — один з основних чинників, що визначають клімат планети (завдяки кругообігу води в природі).

Вода входить до складу будь-якого організму.

Вода міститься в усіх частинах рослин. Згадайте, як багато соку в плодах — кавуні, апельсині, лимоні. Цей сік — вода з розчиненими в ній різними речовинами. 

У тілі тварин вода зазвичай складає більше половини маси. Наприклад, тіло медузи на 90 % складається з води. Багато води і в тілі людини. Якщо масу свого тіла розділити на 3 і отримане число помножити на 2, можна дізнатися, скільки води в нашому тілі. Вода входить до складу крові людини, яка розносить по організму поживні речовини. Випаровуючись з поверхні нашої шкіри, вода регулює температуру нашого тіла. Живий організм постійно витрачає воду і потребує її поповнення. Наприклад, людині на добу потрібно більше 2 літрів води (частину її вона випиває, а частина міститься в їжі).

Воду п’ють поля і ліси. Без неї не можуть жити звіри, птахи, люди. Вода — житло і рослин і водних тварин.

Значення води в житті планети не просто велике, а величезне! Вода — джерело життя на планеті! Без води існування живих істот неможливе!

Висновок. Вода — джерело життя на планеті! Без води існування живих істот неможливе!

ЯК ЛЮДИНА ВИКОРИСТОВУЄ ВОДУ

З розвитком людства від найдавніших часів до наших днів вода набувала все більшого значення.

Спочатку вона несла на собі перші судна, кораблі. Потім нею почали зрошувати поля, побудували перші водяні млини, створили перші водопроводи. І ось сьогодні вода вже обертає турбіни сучасних гідростанцій, дає електричний струм людям.

Водою вмиваються люди, міста, машини, дороги. А ще вода — це велика і зручна дорога. Нею вдень і вночі йдуть судна, везуть різні вантажі і пасажирів.

Без води не замісити тісто для хліба, не приготувати бетон для будівництва, не виготовити папір, тканину для одягу, гуму, цукерки, ліки — нічого не зробити без води!

Якщо подивитися на карту світу, то можна побачити, що всі столиці держав розташовані на березі моря або річки. Дійсно, Київ стоїть на річці Дніпро, Париж — на річці Сена, Лондон — на річці Темза. Звісно, це не випадково. Люди прагнули селитися там, де, передусім, була вода. Вона потрібна не лише для пиття і побутових потреб, але і як захист від ворога (навіть фортеці оточувалися ровами, заповненими водою), і як зручний шлях для спілкування і торгівлі із сусідами. Сумна доля осягнула древню індійську цивілізацію Мохенджо-Даро. Коли річка Інд змінила русло і навкруги запанувала пустеля, ця цивілізація загинула.

Можна стверджувати, що цивілізація не зможе існувати без значної кількості води, тому що вода потрібна людині для життя, харчування, підтримки чистоти, для життєзабезпечення і розвитку. Без води людство просто зникне.

Висновок. Вода потрібна людині для життя, харчування, підтримки чистоти, для життєзабезпечення і розвитку. Без води людство просто зникне.

ЧОМУ ВОДУ ПОТРІБНО БЕРЕГТИ

Води на Землі і багато, і мало. Її багато в морях і океанах, але морська солона вода не придатна для питва, а також для використання людиною в побуті, в сільському господарстві, на виробництві. Прісної води на планеті замало. Основні запаси прісної води зосереджені в полярних льодах і доки не доступні для використання. Для своїх потреб людина використовує два джерела прісної води: ґрунтові води (підземні) і поверхневий стік (струмки, річки, озера, водосховища). 

Запаси прісної води ще більше скорочуються із-за забруднення. Водойми забруднюються стічними водами промислових підприємств, комунальних підприємств, при заготівлі і сплаві лісу, водами шахт, нафтопромислів, викидами транспорту. 

Сьогодні людина широко використовує миючі засоби. Вони — один з найсерйозніших забрудників води. До їх числа можна віднести мило, шампунь, пральний порошок, соду. Вони практично не видаляються очисними спору-дами. При потраплянні миючих засобів у водойму дрібні організми, наприклад, водорості, гинуть. 

Забруднюють воду не лише підприємства, але і ми з вами. Всюди можна побачити пляшки, що плавають у воді, сміття. Можна побачити, як водії миють автомобілі на березі річки. 

Людям потрібна вода, і не просто вода, а чиста, прісна вода, люди постійно відчувають у ній нестачу, її замало на планеті, а людина забруднює її все більше і більше, тому воду потрібно берегти! 

Висновок. Людям потрібна тільки чиста, прісна вода, її на планеті замало, а людина забруднює її все більше і більше, тому воду потрібно берегти! 

ЯК ЛЮДИ ОХОРОНЯЮТЬ ВОДУ ВІД ЗАБРУДНЕННЯ 

Забруднення водойм небезпечне для всього живого. Тому воду необхідно очищати. Для цього будують очисні споруди. 

Існують підприємства, на яких узагалі не буває стічних вод. 

Створюються водозахисні зони — ці місця особливо охороняються (водосховища, річки, звідки беруть питну воду). У цій зоні не дозволяється жодне будівництво. 

Заборонено скидати у воду стоки, мити машини біля берега. Охороняються не лише береги річки, але і ліси, що ростуть по цих берегах. Ліси допомагають водоймам вижити, оберігають річки від забруднення. 

За станом водойм стежать спеціальні вчені — гідрологи й екологи. 

Кожна людина повинна берегти воду! Не кидати сміття у водойми. Стежити, щоб крани були зачинені і справні. Адже від кожного із нас залежить, якою буде природа, що оточує нас, у тому числі і вода. 

5. Вправа « Чарівні окуляри»

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ 

1.Вправа « Торба запитань»

Діти ставлять запитання за змістом уроку

-         Що сподобалост на уроці? Що дізнались нового?

Якщо вам сподобалось на уроці  і ви отримали знання, то подаруйте квіточці краплинку – Капітошку.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти розповідь  або вірш про охорону водойм