Пільги дітям-сиротам для вступу до ВНЗ

Пільги дітям-сиротам при навчанні у вищих навчальних закладах

Законодавство України гарантує низку пільг і допомог дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, у тому числі й при навчанні у вищих навчальних закладах.

Згідно із законодавством абітурієнти зазначеної категорії приймаються до навчальних закладів державної і комунальної форми власності поза конкурсом.

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років, а при продовженні навчання - до 23 років, мають право на повне державне забезпечення в навчальних закладах.

У разі коли такий учень або студент є прийомною дитиною чи дитиною-вихованцем дитячого будинку сімейного типу, він за вибором може  бути  зарахований  на  повне  державне  утримання або йому продовжується виплата соціальної допомоги як дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування.

При вступі на навчання до професійно-технічних та вищих навчальних закладів дітям даної категорії має видаватися безоплатно за рахунок коштів тих закладів, які вони закінчили, комплект нового одягу і взуття на суму не менш як 12 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (нині це 204 гривні).

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи із їх числа звільняються від плати за навчання в державних і комунальних навчальних закладах усіх рівнів. При цьому, до закінчення відповідних навчальних закладів їх забезпечують безоплатно продуктами харчування, одягом, взуттям і м’яким інвентарем за нормами, установленими для вихованців шкіл-інтернатів, а також обідами та гуртожитком. Студентам цієї категорії виплачують стипендію у розмірі, який на 50 відсотків перевищує розмір стипендії у відповідному ВНЗ, а також 100% заробітної плати, яка нарахована в період виробничого навчання та практики. Також студентам вузів із числа дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування та тим, які в період навчання від 18 до 23 років залишились без батьків, щорічно надають матеріальну допомогу у розмірі не менш як 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (136 гривень). Крім того, допомогу на придбання навчальної літератури (щорічно до закінчення навчання).

Під час своїх канікул учні професійних навчально-виховних закладів і студенти вищих навчальних закладів - колишні вихованці дитячих будинків і шкіл-інтернатів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - можуть перебувати у зазначених закладах із безплатним проживанням і харчуванням. У тому разі, коли особа має намір під час канікул відвідати заклад чи сім’ю, де вона виховувалася, їй виплачуються (за нормами службових відряджень) добові за час перебування в дорозі (туди і назад) та вартість проїзду залізничним, водним, міжміським автомобільним транспортом.

У Постанові Кабінету Міністрів України від 5 квітня 1994 року № 226 (із змінами) йдеться про державну підтримку дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування після закінчення вищих навчальних закладів. Зокрема, при працевлаштуванні їм видається одяг і взуття на суму не менш як 16 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За бажанням випускникам навчальних закладів може бути виплачена грошова компенсація у розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття. Також має видаватися одноразова грошова допомога в розмірі шести прожиткових мінімумів (для дітей віком до 18 років у 2014 році ця сума становить 7716 гривень).

Також дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку виплачується одноразова грошова допомога. Розмір такої допомоги щороку встановлюється Кабінетом Міністрів України. У 2014 році її розмір становить 1810 гривень. У разі неотримання з будь-яких причин дитиною одноразової допомоги в установлений строк вона може бути виплачена протягом трьох років.