1 клас. Розробки уроків
Тема: Сонце та його значення для життя на Землі (слайд 1)
Мета: формувати в учнів уявлення про Сонце, про значення сонячного світла і тепла для рослин, тварин, людини, вчити спостерігати за висотою Сонця і кількістю тепла, яке посилає Сонце на Землю, формувати вміння встановлювати причинно – наслідкові зв’язки у природі на основі власних спостережень; розвивати мислення, пам'ять, спостережливість, зв’язне мовлення; виховувати пізнавальний інтерес.
Обладнання: презентація Microsoft Power Point
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організація класу.
Продзвенів дзвінок
Починаємо урок.
1. Емоційний настрій.
- Нашу маленьку планету освічує велика зірка Сонце. Вона дарує своє тепло усьому живому на землі. Подаруйте свої усмішки один одному! Збережіть гарний настрій до кінця уроку.
2. Вправа «Погода»
- Який сьогодні день?
- Який місяць?
- Який стан неба?
- Чи був вітер, коли ви йшли до школи?
- Чи були опади?
3. Гра « Три родини» (слайд 2)
- У цій грі ви повинні розподілити на три групи і співвіднести їх за родинами, до яких вони належать.
- Хто це? (Зайчик)
- До якої природи він належить?(До живої)
- Які предмети ми віднесемо до цієї групи? Назвіть їх.
- Що це?(Сонце)
- До якої природи воно належить? (До неживої)
- Які предмети ми віднесемо до цієї групи? Назвіть їх.
- Що зображено на третьому малюнку? (Руки людини)
- Що віднесемо в цю групу? Назвіть їх.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1.Робота над загадкою (слайд 3)
Гарне, добре, на всіх дивиться,
А на себе дивитись не дозволяє. (Сонце)
- Сьогодні ми дізнаємось про Сонце та його значення для життя на Землі.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Гра « Дари Сонця» (слайд 4)
- Чи знаєте ви, що сонечко дарує землі?
- Так Сонце дарує нам багато, але найголовніше – це світло і тепло, які є джерелом життя на Землі.
2.Повідомлення вчителя.
- Пригадайте, до якої природи належить Сонце?(до неживої)
- Як ви думаєте, що більше Сонце чи Земля?(слайд 5)
- Звичайно, Сонце більше, ніж Земля.
- Подивіться на малюнок в підручнику (с. 37)
- Сонце – це зірка, як і безліч зірок, які ми бачимо серед ночі на небі, але вона знаходиться найближче до Землі і тому здається більшою, ніж інші зорі.
- Відстань до Сонця дуже велика. Якщо їхати на машині, то можна подолати цю відстань за 10 років. Якщо летіти на ракеті, то за 10 років. А от промінчик Сонця долітає до нас за 8 хвилин. Це як перерва між першим і другим уроком в нашій школі.
Фізкультхвилинка для очей.
- Давайте намалюємо очима у повітрі сонце, яке нам усміхається, а від нього промінчики.
3.Створення проблемних ситуацій.
- Сонце хоче поставити вам кілька запитань.
- Чи однаково сонечко світить протягом доби?(слайд 6)
4.Казка про Сонце. (підручник с. 36) (слайд 7)
5. Проблемні питання.
1)- Як хмари впливають на промені сонця?(слайд 8)
Фізкультхвилинка.
Що дає Сонце рослинам?(слайд 9) (Тепло і світло)
- Так. Сонце дає рослинам тепло і світло завдяки чому вони живляться.
А зараз послухайте цікаву казку.
- В листочках рослин живуть маленькі чарівники – хлорофітові зернини. Побачити їх можна тільки під мікроскопом. Колір їх яскраво – зелений. Листя рослин зелене через те, що їх там дуже багато. Разом з сонечком прокидаються і чарівники і відразу беруться за роботу.
Корінцям наказують брати воду із землі, а стеблинкам подавати її до листочків. Листочки відкривають свої віконця для повітря. Потім чарівники беруть сонячні промінчики та змішують ними воду і вуглекислий газ, який взяли з повітря. Утворюються цукор і кисень. Цукром годуються рослини, а киснем дихаємо ми.
- Також від рослин ми отримуємо поживні речовини.
2)Відгадування загадки:(слайд 10)
На сонечко я схожий і сонечко люблю
За сонцем повертаю голівоньку свою
( Соняшник)
- Що вам відомо про цю рослину?
3) Що дає Сонце тваринам?(Слайд 11)
- Тепло і світло потрібно для того, щоб в організмі тварин вироблялись вітаміни. А ще тварини стають рухливими та швидкими.
ІV. Закріплення набутих знань.
1.Робота в зошиті.
Завдання 1
- Наведи малюнок – відгадку до загадки.
Завдання 2
- Порівняй малюнки. Яке значення має Сонце для живої природи?
2. Гра « Поясни значення слова» (слайд 12)
- Кого називають сонечко?
3. Цікаві завдання.
-Сонечко принесло нам цікаві завдання, які виконуються на уроці математики.
- Скільки сонечок на небі? (одне)
- Скільки крапочок ви бачите на спинці у комашки-сонечка? (чотири)
- Скільки очей у дівчини? (два)
- Як іще називають два однакові предмети?(пара)
- Назвіть іще пари предметів?
V. Підсумок уроку.
Вправа «Мікрофон»
- Що таке Сонце?
- Далеко чи близько вона від нас?
- Що Сонце дає людині?
- Кому ще потрібне Сонце?
- Що сподобалось на уроці?
- Який настрій ?